Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Thajsko za skvělé ceny online

Založení firmy v Thajsku

 Thailand Company Registration

Založení firmy v Thajsku je z pohledu thajské legislativy velice složitý proces a bude-li se obzvláště cizinec soustředit pouze na vyhledávání veřejně dostupných informací, v podstatě nemá šanci uspět. 

V první řadě je potřeba si uvědomit, že zákony v Thajsku a v ČR či SR jsou diametrálně rozdílné a sami thajci se v nich mnoho neorientují. Proto je velice důležité si najít dobrou a důvěryhodnou právnickou kancelář, která vám firmu založí v poměrně krátké době a vyřídí vám veškeré náležitosti. Ať už budete hledat kdekoli, platí zde tak jako v ostatních činnostech ⇒ Dobrý výběr je základem úspěchu. Věnujte tomu doporučení pozornost, jinak si kvalitně provětráte peněženku.

Postup při registraci firmy v Thajsku:

Zde je několik důležitých kroků pro zdárné založení firmy. Pro každý krok máme řešení, které Vám tento proces usnadní.

 

1.    Sídlo firmy     

- každá nově vznikající společnost musí při registraci předložit potřebné doklady potvrzující, že zakladatel má určitá vlastnická práva k dané adrese ( kupní smlouva, smlouva o nájmu apod. ) A věřte, že pokud budete obchodovat s thajskými společnostmi, na adrese velice záleží. Mnoho významných thajských výrobců, kteří mají výrobní závod mimo Bangkok, mají svojí hlavní kancelář na renomované adrese v Bangkoku.

Řešení pro Vás: nabízíme pronájmy kanceláří v business zoně v Bangkoku již od 6,000,- THB/měsíc

 

2.    Registrace společnosti

Vyberte si typ společnosti, který Vám bude nejlépe vyhovovat. Přáklady jsou uvedeny na této stránce v anglické verzi.

A nyní už je jen na Vás zd-li se vydáte vlastní cestou, nebo využijete nabídky některé právnické kanceláře. Samozřejmě, že si každá právnická kancelář za své služby účtuje určité poplatky a ty jsou velice rozdílné, ale pokud si vyberete správně, cena bude opravdu rozumná a kvalita služeb na vysoké úrovni.

Řešení pro Vás:  nabízíme Vám jednu z nejlevnějších právnických kanceláří kterou jsme osobně prověřili.

3.    Memorandum

V podstatě je to obdoba společenské smlouvy. Musí být zpracována v souladu s thajskými zákony a zároveň musí obsahovat úpravu vztahu akcionářů ke společnosti. V Co.LTD (s.r.o.) může cizinec v Thajsku vlasnit pouze max. 49% akcií ( tento podíl je stanoven v závislosti na oboru činnosti ). Nicméně memorandum musí obsahovat úpravu, která vymezuje tyto akcie na tzv. "prioritní" a "kmenové". Na základě této úpravy se stane cizinec jediným, kdo o činnosti společnosti rozhoduje a má nad společností 100% kontrolu. Memorandum je při registraci společnosti skutečně klíčovou záležitostí a cizinec si s ní bez pomoci thajského právníka jen těžko poradí.

Řešení pro Vás: je stejné jako v bodě 2

4.    Přihlášení společnosti k placení daně

Po registraci firmy, která ještě mimo jiné zahrnuje rezervaci názvu společnosti, odsouhlasení loga, oficiálního razítka a dalších nutných formalit ( podrobnosti obdržíte na základě Vašeho konkrétního dotazu spolu s naší kalkulací ) je nutné firmu "oživit". To znamená, že se musí společnost přihlásit k placení daně a dalších povinných odvodů. Převedeno na České poměry se dá říct, že se jedná o přihlášení se na Správě sociálního zabezpečení.

5. Přihlášení placení VAT (DPH)

Jde prakticky o stejný postup jako bod 4.

V seznamu jednotlivých kroků není uvedena skutečnost, že před založením firmy je nutné si u jedné z thajských bank otevřít konto. Je to téma na samostatnou kapitolu a nezkušenému cizinci to někdy připadá jako začarovaný kruh. Úřady toto vyžadují, ale některé (většina ) banky Vám účet nezaloží, protože nemáte založenou firmu.

V bodě 4 a 5 jsme neuvedli řešení pro Vás. Tyto body jsou součástí balíčku, který zajišťuje naše spolupracující právnická kancelář.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Následující podklady nám dodala naše právnická kancelář. Na konkrétní dotazy Vám rádi odpovíme v češtině včetně všech důležitých detailů.

 

Thailand Company Registration - Company Limited

We recommend three potential ways to structure a Thailand company limited as follows:

 1. Thai Owned / Foreign Controlled
 2. American Owned
 3. BOI Foreign Owned

All company's doing business in Thailand are required to register the amount of capital they intend to invest.

After registration of the company, 25% of the investment capital is require to be paid up by the shareholders. Note such capital can be used immediately to pay company start up expenses, make loans, pay salaries, etc. and is not required to be left in the company's bank account.

The remaining capital is not required to be paid up unless called by the company or required by a condition of a Thailand government agency for purposes of granting a business license or special privileges.

The minimum capital requirement for a foreigner to receive a 1 year work permit / visa in Thailand is 2,000,000 Baht and must be fully paid up. Note a ratio of 4 to 1 Thai employees to foreign employee is also required for a foreigner to receive a 1 year work permit / visa.

The corporate income tax rate in Thailand is generally 20 - 30% depending on the amount of income generated by the company. Note that company's in Thailand are generally allowed to take losses for the first 5 years of operation as a general practice of the Revenue Department.

The corporate income tax rate in Thailand is generally 20 - 30% depending on the amount of income generated by the company. Note that company's in Thailand are generally allowed to take losses for the first 5 years of operation as a general practice of the Revenue Department.

 

1. Thai Owned / Foreign Controlled

A Thai owned company limited is the most common form of doing business in Thailand, but requires that the company have a Thai majority shareholder and Thai director.

Thailand has a law called the Foreign Business Act (FBA), which basically restricts majority foreign owned companies from performing service type businesses in Thailand without first going through a costly and time consuming application process to obtain a foreign business license.

Thai majority owned companies are exempt from the provisions of the FBA and allowed to perform all types of businesses in Thailand.

In order to avoid application of the FBA, it has been a common practice for foreigners in Thailand to establish a Thai majority owned / foreign controlled company.

A Thai majority owned company is considered any company that has Thai person holding 51% or more of any class of shares in the company.

A Thai owned / foreign controlled company is structured so a Thai person holds 51% of the shares and a foreigner to hold 49%.

The 51% shares owned by the Thai citizen would be categorized as a special class of shares (preference shares), which have minimal to no voting or dividend rights in the company.

The 49% shares owned by the foreigner would be categorized in a separate class of shares (common shares), which have 100% of the voting and dividend rights in the company.

The result of this type of company register is the foreigner would only own 49% of the company on paper, yet legally have 100% control over the company's business & funds while avoiding the application of the FBA.

 

2. American Owned

An international treaty between Thailand and the United States called the "Treat of Amity" allows American individuals and companies to own 100% of the shares in a Thai company limited and perform service type businesses without a first obtaining a license from the Ministry of Commerce.

Generally, Americans are the only foreigners allowed to own 100% of a company limited in Thailand without first applying for Board of Investment Privileges or obtaining a specific business license to perform their business in Thailand.

Registration of an American owned Thai company limited requires a few additional steps and set up costs, but in the long run is the least risky way for American citizens to do business in Thailand.

3. BOI Foreign Owned

The Thailand Board of Investment (BOI) has the power under Thailand laws to grant special privileges allowing foreigners to own 100% of a company limited.

The Thailand BOI has the power to grant the following privileges depending on the specifics of the investment plan:

 • Exemption from rules restricting foreign ownership of companies;
 • Exemption from corporate income tax for up to 8 years;
 • Exemption of import duties on machinery and raw materials;
 • Exemption from rules restricting foreign ownership of land;
 • Exemption from work permit and visa rules; and
 • Exemption from rules restricting overseas remittances.

The amount and type of privileges you can receive depend on your business activities and location of your business in Thailand. However, not all business activities are eligible to receive BOI privileges.

Thailand BOI applications can be made before or after the establishment of a company in Thailand.

The minimum level of investment capital required to obtain BOI privileges is 1,000,000 Baht (excluding cost of land and working capital).

The Thailand BOI requires a lengthy application and business plan be submitted in order to apply for BOI privileges, which takes at least 2 months or more to complete.

Thailand Company Registration - more options

Thailand Company Registration - Branch

Incentives

The main benefit of registering a branch in Thailand is the allowance of expense allocations to be made by the foreign head office to the Thailand branch.

Conditions

A branch office of a foreign company is required to be registered with the Ministry of Commerce in Thailand. The registration of a branch is more costly and time consuming than registering a Thai company limited.

The main drawback with a registered branch in Thailand is that the branch is considered as the same entity as its foreign head office, which subjects the foreign head office to legal liability for actions of the branch in Thailand.

Thailand Company Registration - Representative Office

Incentives

The RO of a foreign company is not subject to income tax provided that the services rendered by the RO are only provided to and for use by its head office. However, please be aware the Ministry of Commerce scrutinizes RO applications very closely now due to past abuse of its tax exempt status.

Conditions

A representative office (RO) in Thailand must be registered with the Thailand Ministry of Commerce as such and is restricted to the following types of activities:

 • Searching for local sources of goods or services for its head office;
 • Inspecting and controlling the quality and quantity of goods procured by its head office;
 • Providing advice in various fields relating to products directly sold by its head office to local distributors or consumers;
 • Disseminating information about new products and services of its head office; and
 • Reporting to its head office on local business developments and activities.

 


Work Permit & 1 Year Visa Application

All foreigner working in Thailand are required to have a work permit and business visa.

The following are the basic requirements to get 1 year visa and work permit for a foreigner:

 • 4 Thai staff per 1 foreigner;
 • 2,000,000 Baht paid up capital per foreigner;
 • Financial statement must show 600,000 Baht in income (if you have new company, you may have to deposit 600,000 Baht into the company bank account and book it as income and then have an auditor create a financial statement before you can submit the 1 year visa application); and
 • Minimum salary of 50,000 Baht per foreigner.


Monthly Compliance

Monthly compliance includes the following:

 • Statutory accounting;
 • VAT returns;
 • VAT purchase & sales report;
 • Withholding tax returns; and
 • Social security contributions.

Our service fee is 10,000 Baht + per month, but really depends on the actual amount of financial transactions per month.


    Annual Compliance

    The annual compliance service includes the following:

 •     Corporate income tax return (Form PND 50);
 •     Personal income tax return (Form PND 91);
 •     Corporate compliance with Ministry of Commerce (Forms SBC 3 & BOJ 5); and
 •     Statutory audit.

Our service fee is 100,000 Baht + per year, but really depends on the actual amount of financial transactions per month.

 

TOPlist
Rezervujte si letenky online ZDE
Rezervujte si letenky online ZDE
Thajsko - rezervace hotelů online ZDE
Thajsko - rezervace hotelů online ZDE
Aktuání čas Thajsko
Už máte svojí GFC?
Už máte svojí GFC?